SERP NEDİR? SERP Neleri İçerir? SERP Liste Türleri Nelerdir?

SERP NEDİR? SERP Neleri İçerir? SERP Liste Türleri Nelerdir?

SERP (Açılımı: İngilizce: Search Engine Results Page), Türkçeye “Arama Motoru Sonuç Sayfası” olarak çevrilmiştir. Herhangi bir arama motorunda anahtar kelimeyi yazıp aradığınızda karşınıza çıkan sonuç listesidir. Sayfa içerisinde farklı internet siteleri, reklamlar, zengin Snippet’ler, grafikler, SEO uyumlu makaleler ve diğer sonuçlar farklı algoritmalara göre listelenir. Arama motoru sonuç sayfası, Google algoritmasına göre online görünürlük başta olmak üzere birçok açıdan çok önemlidir.

SERP Özellikleri Nedir?

SERP özellikleri, Google arama sonuç sayfasında karşımıza çıkan özelliklerin genel adıdır. Kullanıcılar için arama deneyimini iyileştirmek için geliştirilmiştir. Bölgelere, ülkelere ve hatta internete girdiğimiz cihaz marka modeline göre farklılıklar göstermektedir.

SERP özellikleri, kullanıcıların ve SEO uzmanlarının arama deneyimini iyileştirmeye ek olarak web siteleri için de birçok yarar sağlar.

SERP özellikleri olarak isimlendirdiğimiz özellikler, sayfanızın arama sonuç sayfasında daha fazla ve daha efektif yer kaplamasını sağlar. Ayrıca, sitenizin veya sayfanızın görüntülenme ve tıklama oranlarını artırmada da faydalıdır.

Bununla birlikte bazı SERP özellikleri, Google tarafından oluşturulur ve tıklamasız sonuçlar dediğimiz bu sonuçlar sayesinde kullanıcılar bir web sitesine girmeye ihtiyaç duymadan ihtiyaçları olan cevabı SERP’’ten alabilirler.

SERP Özellikleri

 1. Web sayfası URL’si: Sonucun en üst kısmında kısaltılmış bir şekilde ilgili sonucun web site URL’si yer almaktadır.
 2. Web sayfası başlığı (title tag): Oldukça önemli bir SEO kriteridir ve web sayfasının içerisinde ne bulacağınız ile ilgili genel bir beklenti yaratır.
 3. Meta açıklaması: Web sayfanızın içeriği ile ilgili 70 ile 160 karakter arasında hazırlanabilen bir özet niteliğindedir. Açıklamada anahtar kelimelerin bulunması tercih edilir.

Ücretsiz Organik SERP

Google böcekleri tarafından seçilip gösterilen SERP özellikleridir.

Bu özellikler genelde sıfırıncı sonuç olarak isimlendirilen özelliklerdir. Ancak bunlara ek olarak bir çok farklı ve faydalı organik SERP özellikleri de vardır.

Featured Snippet

Featured snippet, üç farklı çeşidi bulunan ve sıfırıncı sıra dediğimizde ilk akla gelen SERP özelliklerindendir. Featured snippetler metin, liste veya tablo olarak arama sonuç sayfalarında yer alabilirler.

Knowledge Panel ( Bilgi Paneli)

WIKIPEDIA  genellikle SERP ekranında sağ tarafta gördüğümüz, ünlü kişi, tanınmış kurum veya popüler konularla ilgili olarak bize bilgi sunan bir SERP özelliğidir.

Akademik Makaleler

Akademik makaleler özelliği, Google tarafından sunulan Scholars hizmetiyle bağlantılı çalışan bir SERP özelliğidir.

Çok sık karşılaşılan bir özellik olmasa da, aranılan sorgu Google Scholars veri tabanındaki akademik makalelerle eşleştiğinde karşımıza çıkmaktadır.

Neden SERP Özelliklerinden Faydalanmalısınız?

Daha önce de bahsettiğimiz gibi SERP özellikleri, hem arama sonuçlarında daha fazla yer kaplamanız hem de tıklama oranını artırmanız için oldukça önemlidir.

Birçok organik trafik ve reklam sonucunun yer aldığı arama sonuç sayfasında fark yaratabilmek, YouTube SEO çalışmalarınızda ve tıklama oranlarınızı artırabilmek için siz de SERP özelliklerinden faydalanmalı ve siteniz için hatta ayrı ayrı sayfalarınız veya sayfa tipleriniz için stratejiler belirlemelisiniz.

Biz SEO olarak, birlikte çalıştığımız tüm markalarımız için bu stratejileri özenle belirliyor, uyguluyor ve takip ediyoruz. Birlikte çalıştığımız markalar birbirinden oldukça farklı sektörlerde olsa da, iyi tanıdığımız SERP özellikleri arasında mutlaka her marka için uygun özellikler bulunuyor.

SERP Neleri İçerir? SERP Liste Türleri Nelerdir?

 • Öne çıkan Snippet,
 • Organik arama sonuçları,
 • Yapısal veri FAQ ilintili sorular,
 • Ücretli arama sonuçları (reklamlar, Google Ads sonuçları),
 • Videolar,
 • Site bağlantıları,
 • Makaleler,
 • Haberler,
 • Yerel işletmeler

Organik Sonuçlar

Organik sonuçlar arama motorlarının algoritmaları sonucunda karşımıza çıkan, reklam içermeyen sonuçlardır. SEO uzmanları web sitelerini organik arama sonuçlarında daha üst sıralarda yer alacak şekilde optimize ederler.

Aşağıdaki görselde bulunan sonuçların tamamı organik sonuçlardır.

Organik serp sonuçları

Videolar

Serp’te kullanıcıların yaptığı sorguyla ilgili videoları öne çıkartan bölümdür. Google bu özellik ile kullanıcıların yaptıkları sorgular ile ilgili ilgi çekici videoları daha hızlı bir şekilde görmelerini sağlar.

Ayrıntılı Makaleler (In-Depth Article)

Ayrıntılı makale özelliği kullanıcının yaptığı sorgu ayrıntılı bilgi gerektiren bir konuysa organik sonuçlarda ortaya çıkmaktadır. Bu özellik ile yapılan sorgu sonrasında 3 farklı makaleyi yazar adı ve alıntılanma sayısı ile birlikte arama motoru öne çıkartmaktadır.

Yapılacaklar – Turistik Yerler (Things to Do & Top Sights)

Kullanıcılar arama motorunda herhangi bir konum sorgusu sağladıklarında karşılarına çıkan Yapılacaklar özelliğidir. Sorgu sağlanan konumda yapılacaklar hakkında bilgi vermektedir.

Yorumlar (Reviews)

Kullanıcılar bir işletmeyi ya da ürünü aradığında yıldız ve değerlendirmeler SERP’te organik sonuçların içinde görüntülenmektedir. Bu özellik My Business ya da Tripadvisor gibi çeşitli kaynaklardan alınabilmektedir. Bu özellik inceleme sayılarını, ortalama derecelendirmeyi ve hatta birkaç inceleme örneğini öne çıkartabilmektedir.

Alışveriş Sonuçları (Shopping Results)

Arama motoru bir kullanıcının satın alma niyetini tespit ederse sorguyu yapan kullanıcıya çeşitli e-ticaret sitelerinin ürünlerini carousel halinde arama sonuçlarına yansıtmaktadır. Bu yapı organik sonuçların üstünde yer almaktadır.

12.04.2024
32
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
AyzAjans
AyzAjans
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz?