Google ADS ve SEO ilişkisi

Google ADS ve SEO ilişkisi

Google ADS ve SEO ilişkisi, arama motoru pazarlamasının iki temel unsuru olarak karşımıza çıkar. İki stratejinin de amacı, markaların hedef kitlelerine ulaşmasına ve işletmelerin satışlarını artırmasına yardımcı olmaktır. Google ADS, reklam verenlere hızlı sonuçlar sağlaması ve hedef kitlelere erişim sağlamasıyla bilinirken; SEO, organik sıralamalarda yükselmek için yapılan stratejileri ifade eder. Ancak bazı markalar veya işletmeler ne zaman hangisini kullanmaları gerektiği konusunda çoğu zaman kararsız kalırlar. Ancak Google ADS ve SEO’yu birlikte kullanmak markalara ve işletmelere çok daha fazla avantaj sağlar. ‘’Google ADS ve SEO ilişkisi’’ni daha iyi anlamak için öncelikle Google ADS ve SEO’yu daya iyi tanımak ve anlamak gerekir.

Google ADS nedir?

Google ADS, Google’ın reklam verenlere sunduğu bir dijital reklam platformudur. Reklam verenler, Google ADS aracılığıyla reklamlarını Google arama sonuçlarında, Google Display Network’de (milyonlarca web sitesi ve mobil uygulama), Google Shopping’te (çevrimiçi alışveriş reklamları) ve YouTube’da gösterebilirler. Google ADS, reklam verenlerin reklam bütçelerini belirlemelerine, hedef kitlelerini belirlemelerine ve reklam verme konumlarını seçmelerine olanak tanır. Reklam verenler, Google ADS’in sağladığı veri analizi ve raporlama araçları sayesinde kampanyalarının performansını izleyebilir ve optimize edebilirler.

Google Ads ve SEO Karşılaştırması

  • Google Ads ve SEO hakkında kısaca bilgi verdik. Şimdi ikisini daha detaylı karşılaştıralım;

SEO’yu tüm arama motorları için optimize edebilirsiniz, oysa AdWords yalnızca Google siteleri ve Google Adsense’i kullanan web siteleri içindir.

Organik trafik ücretsizdir, Adwords trafiği ise satın alınır.

Google Ads reklamları SERP’nin en üstünde gösterilir ve bu reklam noktalarını belirli koşullar altında alabilirsiniz. Ancak SEO, organik sonuçlarda en üst sıralardan birini elde etmek için çok daha fazla çaba gerektirir.

AdWords, SEO’dan daha hızlıdır. Reklam kampanyaları oluşturabilir ve hemen hedeflenmiş ziyaretçiler almaya başlayabilirsiniz. SEO’nun mükemmel rütbeler ve trafik elde etmesi özellikle yeni web siteleri için zaman alıcıdır.

AdWords ile analitiği ve YG’yi ölçmek daha kolaydır. Ancak, SEO için zaman alır, çünkü sadece reklam harcamalarından ve gelirden çok daha fazla değişken vardır.

Reklam kampanyalarını durdurduğunuzda trafiğiniz de sona erer. Ancak SEO aracılığıyla organik ziyaretçiler alırsanız, trafiğiniz sabit kalacaktır.

AdWords ile çok sayıda anahtar kelimeyi hedefleyebilirsiniz. SEO ile en iyi sonuçlar için az sayıda daha az anahtar kelimeye odaklanmalısınız.

AdWords’ü, Google Adsense’i kullanan web sitelerinin yanı sıra diğer Google web sitelerinde de tanıtım yapmak için kullanabilirsiniz. Öte yandan SEO sonuçları arama sonuçları sayfalarıyla sınırlıdır.

Google Ads mi SEO mu Seçmelisiniz?

Pazarlama stratejiniz için Google Ads ve SEO olmak üzere iki farklı seçeneğiniz var. Burada hedeflerinize göre seçim yapmanız gerekir. Hedeflerinize göre Google Ads mi SEO mu detaylıca bakalım;

  • Google Ads

ayzajans ajans olarak Google Ads’i potansiyel müşteriler ve satışlar oluşturmak isteyen işletmeler için öneriyoruz. Hızlı sonuçları görebilir ve bir kampanya başlatır başlatmaz ilerlemelerini takip edebilirler.

AdWords, satış yapmak, yeni tüketiciler keşfetmek veya ürünleri, prosedürleri, web sitesi etkinliğini ya da satış ya da pazarlama operasyonlarının diğer yönlerini test etmek için hızlı bir şekilde odaklanmış trafiğe ihtiyaç duyan yeni başlayanlar ve yeni işletmeler için mükemmeldir.

Kampanyalarınız başarılı olursa, PPC harcamalarınızı verimli kullanabilir ve iş hedeflerinize ulaşabilirsiniz. İzleme ve Google Adwords yönetimi için doğru araçları kullanarak verimli reklam kampanyaları oluşturabilirsiniz.

  • SEO

AdWords başlamak için harika bir yer olsa da sürekli ve iyi sonuçlar için SEO, içerik pazarlaması ve sosyal medya üzerinde çalışmaya başlamalısınız.

Düzenli trafik oluşturmak veya marka bilinirliğini artırmak istiyorsanız, SEO bunu yapmanın en etkili yoludur. Arama motorları için içeriğinizi geliştirmek ve organik trafiği artırmak için SEO’yu optimize edin.

Trafik kazanmak için AdWords ile başlayın, ardından organik trafik ve sosyal medya ziyaretleri elde etmek için SEO’nuza, içerik pazarlama stratejinize ve sosyal medya kampanyalarınıza odaklanın.

Google Ads ve SEO Birlikte Daha Etkilidir

SEO veya Google Ads arasında seçim yapmak yerine, neden iki stratejiyi birleştirmiyor ve sizin için en etkili sonuçları vermesini sağlamıyorsunuz? Gelin Google Ads ve SEO’yu birlikte nasıl etkili kullanabileceğinizi anlatalım;

  • Yeniden Hedefleme Reklamları Oluşturun

Birisi sitenizi fiyatlandırma veya ödeme sayfasını satın almadan ziyaret mi etti? Bu ziyaretçileri, sitenizden ayrıldıktan sonra bile geri dönüp bir satın alma işlemi yapmaya teşvik etmek için kolayca bir yeniden hedefleme reklamı kullanabilirsiniz.

  • Web Sitesi İçeriğini Sosyal Medya Reklamlarıyla Tanıtın

İçeriğinizin organik olarak sıralanmasını isterken sosyal medyada tanıtarak hızlı bir destek verebilirsiniz. Bu tür reklamlar yalnızca içerik dağıtımına yardımcı olmakla kalmaz aynı zamanda sıralamanızı artıracak temel geri bağlantıları edinmenize de yardımcı olabilir. Ayrıca en son blog yayınınızı, rehberinizi, raporunuzu veya vaka çalışmanızı oluşturmak için saatler harcadıktan sonra tanıtmak için etkili bir fırsat olacaktır.

  • SEO Stratejinizi Geliştirmek İçin Reklamlardan Veri Toplayın

PPC kampanyaları, anahtar kelime arama hacimleri, rakiplerinizin teklif verdiği anahtar kelimeler, en yüksek dönüşüm sağlayan harekete geçirici mesajlar gibi birçok konuda veri elde edebilirsiniz. Tüm bu verilerle hedeflendiğinde daha az çabayla daha etkili SEO stratejileri oluşturabilirsiniz.

10.04.2024
40
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
AyzAjans
AyzAjans
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz?