SEO Site Haritası Nedir? Nasıl Oluşturulur?

SEO Site Haritası Nedir? Nasıl Oluşturulur?

Web sitesi sahibi olan her işletme veya kuruluş SEO işlemlerinin önemini ve web site optimize işlemlerinin gerekliliğinin farkındadır. Bir siteyi sürekli olarak optimize etmenin yanı sıra arama motorlarının web sitenizi nasıl indekslendiğini hiç düşündüğünüz mü? Bu içeriğimizde sizlere SEO site haritası nedir? Neden oluşturmalıdır gibi soruların cevaplarına değineceğiz. Günümüz popüler arama motoru Google’a göre sitenizde bulunan bir harita ile birlikte siteniz içerisinde bulunan tüm alt sayfaları kolay bir şekilde indekslenebilmektedir. Peki bu nasıl mümkün oluyor? İşte detaylar.

Site Haritası Nedir?

Site haritaları, web sitenizdeki tüm sayfaların bir listesini içeren dosyalardır. Bu dosyalar, Google, Yandex, Yahoo, Bing gibi arama motorlarının sitenizde hangi içeriğin bulunduğunu bilmesine yardımcı olur.

Site haritanızı arama motorlarına gönderdiğinizde, arama motoru sitenizi ziyaret ederek botları tarama yapabilir ve daha önce bilmedikleri yeni içeriklerin farkında varabilirler. Genel olarak, bir site haritası, bir web sitesinde bulunan sayfaların listesini içeren bir sayfadır. Site içerisinde yer alan yeni sayfaların görünürlüklerini artırmak için sitenizin içeriğinin Google, Bing ve Yahoo gibi arama motorları tarafından dizine eklenmesine yardımcı olmaktadır.

Site Haritası Türleri Nelerdir?

Site haritaları belirli bir işlev sağlamanın yanı sıra, her biri bir amaca hizmet ederken aynı zamanda belirli ortak amaçları da karşılayan çeşitli site haritası türleri vardır. Hangi biçimde olursa olsun, site haritalarının bir web sitesinin tüm önemli sayfalarına bağlantılarını içermektedir.

Site haritaları arasındaki en temel ayrım yapıları bakımından HTML veya XML olmalarıdır.  Buna karşılık, bir XML site haritası yalnızca arama motorlarının dizine eklemesini istediğiniz sayfaları belirtirken, bir HTML site haritası web sitenizdeki tüm bağlantıları listelemektedir.

HTML Site Haritası

HTML site haritası adından da anlaşılacağı üzere HTML kodlar ile birlikte yapılmış bir harita çeşididir. Bir sitede yer alan HTML site haritası üzerinde bulunan linkler sayesinde arama motorları sitenizin tüm sayfalarını kolay bir şekilde gezinebilmektedir. Google, Bing, Yahoo gibi arama motorları sitenizde yayınlanan yeni içerikleri site haritaları aracılığıyla tarayarak dizinlerine eklemektedir.

Arama motoru web tarayıcıları tarafından kullanılan standart biçimde sayfalar olduğundan, XML site haritaları, site haritaları için en sık kullanılan biçimdir. Bir HTML sitesi geliştirmek istiyorsanız, mevcut çeşitli ücretsiz araçlardan herhangi birini kullanabilirsiniz.

XML Site Haritası

Web sitenizdeki diğer sayfalara bağlantılar içeren bir HTML dosyasıdır ve XML site haritası olarak bilinmektedir. Bu, arama motorlarının sitenizi taraması için harika bir yöntem olabileceği gibi, kullanıcılarınızın web sitenizde aradıkları bilgileri bulmaları için harika bir yol olabilir.

Arama motoru optimizasyonu (SEO), büyük ölçüde bir XML site haritasına dayanır. Arama motorlarının sitenizi doğru bir şekilde indekslemesini kolaylaştırarak arama motoru sonuç sayfalarında daha üst sıralarda yer almasını sağlamaktadır. Günümüzde yaygın olarak XML tabanlı site haritaları tercih edilmektedir.

Bilinen Diğer Site Haritaları

  • Bu iki ana site haritası biçiminin yanı sıra, aşağıdaki gibi üç farklı site haritası türü bulunmaktadır. Bu türler kısaca:
  • Video Site Haritası: Bu, arama motorlarının sitenizdeki video içeriğini daha iyi anlamasına yardımcı olmak için kullanılan özel bir site haritası türüdür.
  • Haber Site Haritası: Bu, arama motorlarının Google Haberlere dahil edilmek üzere yetkilendirilmiş web sitelerinde materyal bulmasına yardımcı olmak için kullanılan özel bir site haritası türüdür.
  • Resim Site Haritası: Bu site haritası, arama motorlarının web sitenizde yayınlanan tüm fotoğrafları bulmasına yardımcı olmak için özel olarak tasarlanmış bir araçtır.

Site Haritalarının Faydaları

Site haritaları bir web sayfası için şüphesiz en çok faydası bulunan elemanlardan bir tanesidir. Aşağıda listelenmiş maddeleri okuyarak sizlerde site haritalarının faydaları hakkında çok daha ayrıntılı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Anahtar Sayfalarınızı Arama Motorlarında Ön Plana Çıkartır

  • Sitenizde bulunan anahtar sayfalarınız önemlidir ve gizli kalmamalıdır. Site haritaları size bu konuda yardımcı olabilir. Web sitenizin önemli sayfalarını bir site haritasına dahil etmek ve arama motorlarına indekslemesi için yardımcı olmak sayfalarınızın arama motorları tarafından bulunmasını ve taranmasını sağlayacaktır.

Web Sitesinde Gezinmeye Yardımcı Olur

  • Bir arama motoru robotu site haritası sitenizde var olan tüm sayfaları otomatik bir şekilde gezerek ziyaretçilerinizin aradığını daha hızlı bulmalarına olanak sağlamaktadır. Bu işlem ziyaretçiler için oldukça faydalıdır. Site haritaları, tarayıcıların web sitenizin tüm sayfalarına göz atmasını da kolaylaştırmaktadır.

Web Sitesi Trafiğinizi İyileştirir

  • Site haritanız, hedef kitlenize web sitesi sayfalarınızdaki tüm bilgileri tek bir yerde gösterecektir. Böylece yeni ürün ve hizmetlerinizi satın almak isteyen kitleniz kolayca bulabilecek. Bu şekilde, site haritaları web sitenize daha fazla trafik getirecektir.

Yinelenen İçerik Sorunlarının Önüne Geçilmesinde Yardımcı Olur

  • Yinelenen içerik, arama motorunun kafasını karıştırabilir ve bu arama motorları için hoş olmayan bir durumdur. Arama motorlarının iki URL arasında ayrım yapamadığı ve hangisinin orijinal olduğunu bulamadığı bilinmektedir. Bu durumda, yalnızca sayfanın orijinal versiyonuna yapılan referansları içerecek olan site haritasına atıfta bulunabilir. Site haritaları genel olarak yinelenen içerik sorunun önüne geçmektedir.

Site Haritalarının Önemi

Site haritaları, arama motoru optimizasyonu için hayati öneme sahiptir. Google’a göre bir site haritasının kullanılması, arama motorlarının sitenizi daha verimli bir şekilde taramasına ve içeriğinizi daha hızlı dizine eklemesine olanak tanır. Bu, sıralamalarınızı iyileştirmenize ve çevrimiçi olarak keşfedilme şansınızı artırmanıza yardımcı olabilir.

Site haritaları, arama motoru örümceklerine bir web sitesindeki tüm sayfaların ve dizinlerin kapsamlı bir listesinin yanı sıra bunların birbirleriyle olan ilgileri hakkında bilgi sağlayarak işlev görür. Ayrıca, onlara sayfada aradıkları içeriği bulabilecekleri kesin konumu söylediklerinden kullanıcılar için de faydalıdırlar. Sonuç olarak, web sitenizde bir site haritası sağlamanız çok önemlidir.

Bir Site Haritasına Hangi Sayfalar Dahil Edilmelidir?

Site haritanıza hangi sayfaların dahil edilmesi gerektiğini belirlemek için basit bir yöntem mevcuttur. Bir URL’nin bir kişi için değeri alaka düzeyine göre belirlenir. Eğer ilgili sayfa ziyaretçiler için önemli değilse site haritasına dahil edilmemelidir.

Bir URL’yi XML site haritanızdan çıkarsanız bile, arama motorlarının URL’yi dizine eklemeyeceğinin garantisi yoktur. Bağlantılar aracılığıyla erişilebilen herhangi bir URL’yi aramam motorları kolay bir şekilde dizine ekleyebilirler. Bunun olmasını önlemek için, arama motoru tarafından dizine eklenmesini önlemek için URL’ye bir “dizine ekleme” ve “takip etme” etiketi eklemeniz gerekir. Bu etiketler genel olarak robots.txt sayfasında yer almaktadır.

SEO Site Haritası Nasıl Oluşturulur?

Site haritası oluşturmanın birden fazla yöntemi vardır. WordPress kullanıyorsanız Wodpress bulunan Ücretsiz SEO araçları zaten otomatik olarak site haritası oluşturmaktadır. WordPress kullanıyorsanız aşağıdaki ücretsiz SEO eklentilerini kullanarak Site haritanızı oluşturabilirsiniz.

  • All in SEO, Yoaset, Rank Math SEO
10.04.2024
40
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
AyzAjans
AyzAjans
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz?