Hosting Nedir ? Çeşitleri Nelerdir? Kullanım Amacı Nedir?

Hosting Nedir ?  Çeşitleri Nelerdir? Kullanım Amacı Nedir?

Hosting,bilgisayarlarda verilerinizi saklamak için belli bir depolama alanına ihtiyaç duyarsınız. Bu durum web sitesi kurulumunda da geçerlidir. Web sayfanızda yer alan doküman ve benzeri dosyaların depolanması için sizlere 7/24 hizmet veren bir alana ihtiyaç duyarsınız. Buna da teknik literatürde “sunucu” adı verilir.

web-hosting

Hosting, kişi ya da kurumlara ait olan web sitelerinin kesintisiz şekilde hizmet vermesine imkân sağlayan bir sistemdir. Bu hizmet vasıtası ile web sitesine veri girişi gerçekleştirilir, domain tanımlamaları sağlanır ve web sitesi yayına hazır hale gelir. Hosting hizmetinin diğer adı da “barındırma” hizmetidir. Alacağınız hosting hizmeti sayesinde web sitenize ait dosyaları güvenli bir alanda muhafaza edebilirsiniz. Böylece bireyler web sitenize günün her saatinde ulaşabilirler.

Hosting Kullanım Amacı Nedir?

Web sitesi sahipleri, web sitelerine her zaman ulaşılabilmesini istiyorsa, öncelikle hosting hizmetinden yararlanmalıdır. Örnek vermek gerekirse; internet üzerinde satış yapan e-ticaret platformları, blog sayfası sahipleri ya da forum sitelerinin tamamında hosting desteği bulunur.

Hosting hizmeti, birçok özelliği bünyesinde barındırır. Sayfanın hızlı şekilde yüklenmesi, sayfadaki içeriklerin kopyalanmaması ve çeşitli güvenlik tedbirleri, bu barındırma hizmetlerinin sağladığı avantajlar arasında sayılabilir. Kaliteli bir hosting hizmetinden yararlanmanız, sistemdeki veri kayıplarının da önüne geçmenizi sağlayarak size güvenli bir platformda hizmet vermenizi sağlar.

Hosting Seçenekleri Nelerdir?

Web sitenizin ne amaçla kurulduğuna göre alacağınız hosting hizmetinde de belli farklılıklar olur. Her projenin ya da web sitesinin ihtiyacı farklıdır. Bu kapsamda geliştirilmiş birçok hosting seçeneği vardır.

Kişisel blog siteleri için paylaşımlı bir hosting hizmetine ihtiyaç duyulurken, e-ticaret platformları için bulut sunucu sistemi daha önceliklidir. Bunun yanında web siteniz WordPress tabanlı ise WordPress hosting hizmetini tercih etmeniz, web sitenizin işlevsel olması açısından çok daha mantıklı olacaktır. Dilerseniz şimdi size en çok kullanılan farklı hosting seçenekleri ile ilgili bilgi verelim.

Linux Hosting

Linux hosting hizmeti, özellikle Python, PHP ya da MySQL gibi sistemlerle tasarlanmış web siteleri için verimli bir ortam sağlar. Bu sayede sayfanız çok hızlı yüklenir, veritabanı kontrol mekanizması sağlanabilir ve %100 uygulama uyumluluğu elde edebilirsiniz. Dijital dünyada faaliyet gösteren açık kaynak tabanına sahip olan binlerce web uygulaması bulunur. Bu uygulamalardan yararlanarak Linux hosting hizmetinden verim elde edebilirsiniz.

Windows Hosting

Microsoft tarafından geliştirilmiş olan yazılım araçları, kolay olmasının yanında esnek bir yapıya da sahiptir. Söz konusu teknolojilerin sağlıklı şekilde faaliyet göstermesi için bu yapıyı destekleyen bir barındırma hizmetine ihtiyaç vardır. Bu da Windows Hosting hizmeti ile sağlıklı şekilde sağlanabilir. Ayrıca, kesintisiz ve hızlı hizmet desteği için biçilmiş kaftandır.

WordPress Hosting

WordPress hosting, bir WordPress sitesinin barındığı sunucunun yazılım ve donanıma yönelik kaynaklarının, WordPress yazılımına özgü bir biçimde optimize edilmesi için geliştirilmiş olan bir hosting hizmetidir. WordPress hosting sayesinde, WordPress altyapısıyla oluşturulan sitelerin; performans, güncelleme, güvenlik ve SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) gibi unsurlarına yönelik gereksinimler en iyi şekilde karşılanır.

E-Ticaret Hosting

İnternet, günümüzde ticaretin ana mecrası haline geldi ve insanlar buradan istedikleri her şeyi satabiliyor. Bu bakımdan hosting , e-ticaret kanalları, online mağazalar ve sanal marketler, pek çok satıcının kendi ürünlerini pazarlaması ve satabilmesi için öncelikli tercihidir. E-ticaret gerçekleştirmek amacıyla bir site kurulduğunda sitenin kapsamlı bir şekilde yönetimi, e-ticaret hosting aracılığıyla olur. Burada dikkat edilmesi gereken hususlar, sistemin güvenli olması ve sitenin kalitesinin kullanıcıya yansıtılabilmesidir. Bu yüzden, e-ticaret hosting paketleri satın alınmadan önce detaylı bir şekilde incelenmelidir.

Cloud hosting

Cloud hosting Türkçe ismiyle bulut hosting, sitenin tarayıcıya indirme süresini neredeyse sıfıra indirdiği için son zamanların en çok tercih edilen hosting seçeneklerinden biridir. Cloud hosting seçeneğinde hosting firması internet sitesinin hizmetine bir sunucu kümesi sunar. Bu şu demektir. Sitenin hizmetine sunulan sunucu kümelerinin hepsinde sitenin içeriği yer almaktadır. Bu sunuculardan birine erişim talebi geldiğinde eğer bu sunucu meşgul ise anında diğer sunucuya yönlendirme yapılır ve bu durum, sitenin tarayıcıya indirme süresini sıfıra indirir. Bu hosting türünde sunucudan kaynaklı problemlerden dolayı sitenizin çökmesi gibi bir sorunla karşı karşıya kalma ihtimaliniz yoktur.

17.04.2024
31
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
AyzAjans
AyzAjans
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz?